API
Jedná se o sadu definicí a pravidel, které umožňují softwarovým aplikacím komunikovat mezi sebou. API funguje jako rozhraní mezi různými softwarovými systémy, umožňující jim vzájemnou interakci a výměnu dat.
Při komunikaci můžete narážet na zkratky a slovíčka, která neznáte. Níže jsem sepsal nejčastěji používaná.
Jedná se o sadu definicí a pravidel, které umožňují softwarovým aplikacím komunikovat mezi sebou. API funguje jako rozhraní mezi různými softwarovými systémy, umožňující jim vzájemnou interakci a výměnu dat.
Zpětný odkaz. Budováním zpětných odkazů se věnuje link building.
Brand, neboli značka — konkrétního výrobku, služby či firmy. Pod brandem je myšlena grafická identita — logo, barvy, komunikace, aj. — podstata toho, jak vás návštěvníci a zákazníci vnímají. K tomu, aby se stala obchodní značka brandem, je třeba značku budovat, provádět tzv. branding. Budování brandu je dlouhodobý proces, který se skládá z řady úkonů.
Business Manager (BM) na platformách jako Facebook a Google je nástroj navržený pro efektivní správu a organizaci obchodních aktivit, zejména v oblasti digitálního marketingu. Většinou se jedná o nějaký účet, kde se spravuje marketing na nějaké platformě.
CPC je zkratka pro "Cost Per Click" (náklady za kliknutí). Jedná se o marketingový termín, který označuje částku, kterou platíte za každé jednotlivé kliknutí na váš reklamní odkaz nebo inzerát. CPC je běžně používaný termín v rámci modelu platby za kliknutí (Pay-Per-Click, PPC), který je často využíván v online reklamních kampaních. Ukázkový příklad: Reklama stála 23 500 Kč a přivedla 2 500 uživatelů. 23500/2500 = 9,40 Kč, tzn. průměrná cena za proklik byla 9,40 Kč.
CVE je slovník veřejně známých chyb zabezpečení a zveřejněných informací. CVE se snaží o standardizaci názvů všech veřejně známých bezpečnostních chyb. https://www.cve.org/
Souhrnné označení pro obchodní činnosti prováděné na internetu a pomocí dalších elektronických prostředků. Součástí ecommerce jsou marketingové činnosti, komunikace se zákazníky, servis výrobků nebo nebo správa a vhodný výběr distribučních cest. V mém případě to znamená marketingová činnost — budování brandu, výkonnostní reklamy, komunikace se zákazníky.
Google Ads (dříve známý jako Google AdWords) je online reklamní platforma od společnosti Google, která umožňuje inzerentům vytvářet a zobrazovat reklamy na různých místech na internetu. Tato platforma je založena na modelu Pay-Per-Click (PPC).
Platforma Google Search Console je nástroj od společnosti Google, ve které můžete sledovat návštěvnost a výkon webových stránek a e-shopů. Můžete zde zjistit problémy s indexováním i optimalizací. Hodí se zejména při optimalizaci pro vyhledávače (SEO)
Link building je proces získávání a vytváření zpětných odkazů (tzv. backlinků) směřujícících na konkrétní webovou stránku. Cílem je získat co nejvíce kvalitních a relevantních odkazů od jiných webových stránek. Kvalitní backlinky mohou přispět k lepšímu hodnocení stránky ve vyhledávačích, což může zvýšit její viditelnost a autoritu na internetu.
Log je záznam událostí, které proběhly v určitém systému, aplikaci nebo zařízení. Logy slouží k monitorování, diagnostice a analýze chování systémů. Mohou obsahovat různé informace v závislosti na jejich účelu a nastavení.
Persona je fiktivní postava, kterou vytváří UX designer nebo tým při návrhu produktu nebo služby. Persona představuje ideálního uživatele a obsahuje demografické informace, chování, potřeby, cíle a představy o uživateli, který bude využívat daný produkt či službu.
Vytvoření persony pomáhá designérům lépe porozumět potřebám a očekáváním cílové skupiny. Persony jsou založeny na reálných datech a výzkumu, což umožňuje týmu vytvořit produkt, který bude lépe přizpůsoben potřebám uživatelů. Persony jsou užitečným nástrojem pro utváření uživatelského zážitku, protože pomáhají zaměřit se na konkrétní uživatele a zvýšit šance na úspěch produktu či služby na trhu.
Metrika, která udává procento nákladů na obrat. Počítá se nejčastěji měsíčně, kvartálně a ročně či meziročně. Tato metrika se v marketingu využívá k vyhodnocení efektivity nákladů na reklamu vzhledem k celkovému obratu. Ukázkový příklad: Reklama stála 23 500 Kč a přivedla 50 nákupů v hodnotě 120 000 Kč. PNO bude v tomto případě (23500/120000)×100 = 19,58 %. Čím nižší procento, tím je reklama výkonnější. Podobná metrika je ROAS.
Jedná se o druh placený reklam. Zkratka označuje pay-per-click (platba při prokliku). Pokud provozujete PPC, znamená to, že platíte za reklamy nejčastěji ve vyhledávačích jako je Google, Bing, Facebook, TikTok, aj. Platíte ve chvíli, kdy je uživatel přesměrován na váš web nebo e-shop.
Responzivní design je přístup k návrhu a vývoji webových stránek a aplikací, který umožňuje optimalizaci zobrazení obsahu na různých zařízeních a obrazovkách. Cílem responzivního designu je zajistit, aby uživatelská zkušenost byla co nejlepší, bez ohledu na to, zda stránku navštěvuje někdo na počítači, tabletu, nebo mobilním telefonu.
ROAS je zkratka pro "Return on Ad Spend" (návratnost reklamních výdajů). Jedná se o metriku, která měří efektivitu reklamních investic tím, že porovnává výdaje na reklamu s dosaženými příjmy z této reklamy. Výsledek nám říká — kolik nám jedna koruna (nebo jiná měna) vydělala korun (nebo jiné měny). Ukázkový příklad: Reklama stála 23 500 Kč a přivedla 50 nákupů v hodnotě 120 000 Kč. ROAS bude v tomto případě 120000/23500 = 5,11 Kč, tzn. každá vynaložená koruna vydělala 5,11 Kč. Podobná metrika je PNO.
Zkratka pro Optimalizace pro vyhledávače (optimalizace nalezitelnosti). Jedná se o soubor úkonů a dlouhodobé práce na e-shopu či webu k dosažení optimalizace — snadnějšího organického (neplaceného) vyhledávání. Jedna z technik je web či e-shop optimalizovat tak, aby byl viditelný ve výsledcích vyhledávání na zadaná klíčová slova.
Search Engine Results Page neboli stránka s výsledky vyhledávání na internetových vyhledávačích. Jedná se o stránku, kterou uživatelé vidí po zadání dotazu do vyhledávače, jako například Google, Bing nebo Yahoo. SERP zahrnuje seznam organických výsledků vyhledávání, které vyhledávač považuje za nejrelevantnější vzhledem k danému dotazu.
Jedná se o certifikát nainstalovaný na server, který má za úkol zabezpečit datovou komunikaci mezi serverem a uživatelem. Zabezpečení pak znemožní odposlechnutí a podvržení dat a zároveň potvrzuje pravost serveru — provozovatele webových stránek.
UI design je o tvorbě vizuálního aspektu uživatelského rozhraní. Zaměřuje se na vzhled a prezentaci webové nebo mobilní aplikace tak, aby byla přitažlivá, intuitivní a snadno použitelná. UI designer pracuje s barvami, typografií, ikonami a grafikou, aby vytvořil esteticky příjemné prostředí. Důraz je kladen na konzistentnost, jasnost a efektivitu vizuálních prvků, které společně tvoří uživatelské rozhraní. Cílem UI designu je zajistit, aby uživatelé mohli interagovat s aplikací nebo webovou stránkou/e-shopem co nejefektivněji a s minimální námahou.
Na rozdíl od UI designu se UX design zaměřuje na celkový uživatelský zážitek. Tento designový přístup se soustředí na porozumění potřebám uživatelů a optimalizaci jejich interakce s produktem. UX designer analyzuje uživatelský tok, vytváří persony, provádí testy uživatelského chování a navrhuje takové prostředí, které uspokojí uživatelské potřeby a přináší jim pozitivní zážitek. UX design zahrnuje vše od prvotního kontaktu s produktem až po celkový dojem a spokojenost uživatele. Cílem je vytvořit uživatelský zážitek, který je efektivní, příjemný a splňuje očekávání uživatelů.