Jak přeložit web do více jazyků

Slavomír Kollert

8.1.2020

Délka čtení: 3 minuty

Jak přeložit web do více jazyků?

V první řadě je nutné mít web nebo e-shop připraven k překladům. To vždy mohu na základě odjednávky připravit. Weby se překládají velmi snadno. Ke každé jazykové mutaci obdržíte jeden soubor, který je v původní podobě stejný (v českém jazyce). Tyto soubory se poté přeloží a dodají zpět. Naimplementuji je na webové stránky nebo e-shop a překlady jsou hotové. :) Snadné, co?

Jak to ale přeložit?

Soubory jsou psané ve stromové struktuře. V souboru se NEpřekládá vše! Je nutné dodržet postupy, co vše se může a nemůže překládat. Překládá se vždy to, co je uvedeno v uvozovkách (viz obrázek - červené podbarvení).

Jak přeložit web do více jazyků

HTML tagy a značky

V překladech se mohou vyskytovat různé značky a tagy, které se nepřekládají i když jsou zveřejněný v uvozovkách. Ne do všech prvků je možné vkládat tagy z důvodu bezpečnosti. Pokud potřebujete do nějaké části uvést HTML značku, vždy mne kontaktujte. Tagy mohou být párové a nepárové.

Doporučený příklad nepárových tagů:

  • <br> - zalomení řádku
  • <hr> - zalomení řádku a vodorovná čára

Doporučený příklad párových tagů:

  • <strong>tučně</strong> - text uzavřený v těchto značkách bude tučný
  • <i>kurzívá</i> - text uzavřený v těchto značkách bude kurzívou

Nedoporučuji používat jiné tagy, aby nedošlo k narušení bezpečnosti a grafiky. Bezpečnost by mohla být narušena například použitím iframe tagů. Není dovoleno používat ani javascript.

Co se stane, když něco zapomenu přeložit?

Existují dvě varianty co se stane. Pokud něco přeložíte špatně (například omylem odmažete uvozovku, či dvojtečku), nebude překlad fungovat a web bude v české jazyce.

Pokud přeložíte správně jen část souboru a jinou část ne, reálně se na webu přeloží přeložená část, zbytek se zobrazí v originálním, tedy českém jazyce.

Co se nesmí?

Do přeloženého textu nevkládejte jiné uvozovky. Apostrofy a další znaky jsou povolené. Pokud potřebujete vložit do textu uvozovky, je nutné je vložit jako HTML entitu a zkontaktovat mne, abych umožnil danému překladu zobrazovat speciální znaky.

V čem to překládat?

Tyto soubory lze přeložit v jakémkoliv textovém editoru. Může jimi být například poznámkový blok, který je součástí operačního systému Windows. Většina programů totiž se souborem .neon neumí pracovat správně (nezvýrazňují syntaxi). Pro tyto účely doporučuji nainstalovat software třetích stran.

Veškerý zmíněný software je ke dni 8.1.2020 k užití zdarma i pro komerční užití.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace