Zabezpečení a zálohování

Slavomír Kollert

31.1.2020

Délka čtení: 1 minuta

Zabezpečení a zálohování

Zabezpečení a pravidelné zálohování by měla být samozřejmost u všech firem, ale i fyzických osob. Bohužel to tak není a spousta lidí nechává věci náhodě. To už je ale pozdě. Stalo se vám někdy, že jste omylem přepsali nějaký soubor? Že jste ho omylem odstranili? A už nebylo cesty zpět? Nebo že se vám někdo dostal do e-mailu a odepřel přístup? Je to nemilé, ale stává se to. Já tyto věci náhodě nenechávám...

Zabezpečuji

Zabezpečuji vše, co se jen dá. Všechny webové stránky obsahují certifikát SSL/TLS (https:// na začátku adresy). To znamená, že veškerá komunikace mezi návštěvníkem a serverem je šifrována. Pokud by někdo odposlouchával komunikaci, má smůlu. Je to jistota pokud někdo skrze stránky posílá citlivé údaje.

Digidálně podepisuji i veškerou e-mailovou komunikaci a kontroluji spam. Veškerá pošta se kontroluje, zda její obsah nebyl pozměněn a zda se opravdu odesílá z místa, ze kterého e-mail tvrdí, že je. Dále zabezpečuji veškeré externí napojení e-mailové schránky na aplikaci třetí strany (Outlook, Thunderbird, Gmail, ...). O tom, jak napojit e-mail na mobil jsem sepsal tento článek Jak napojit e-mail na mobil?.

Pravidelně zálohuji

Pravidelně zálohuji webové projekty, e-mailové schránky, databáze i celý server. Těch záloh je opravdu mnoho a tedy se nemusí nikdo bát, že přijde o nějaká data. Několikrát jsem se setkal i s tím, že mí zákazníci měli web vytvořený u konkurence, ale nedělala zálohy. Stala se „nehoda” a o web přišli. U mě toto opravdu nehrozí. Jaké dělám zálohy?

  • Několikrát denně databáze
  • Každý den obraz celého serveru (úplně vše)
  • 5× měsíčně webové projekty, e-mailové schránky a databáze

Velkou výhodou je i to, že každou zálohu šifruji a automaticky se nastavují jednorázová hesla.

Kam zálohy putují?

Zálohy se automaticky ukládají na vzdálený cloud, který není non-stop připojený. Připojí se jen ve chvíli, kdy se má nahrát nová záloha. Odtud zálohy putují na další cloudová řešení a na externí harddisky.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace